Topic: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Mój syn ma 16 lat i niestety popadł w złe towarzystwo i skończyło się to obecenie wizyta na łódzkim komisariacie. Bardzo dotkliwie pobił swojego szkolnego kolegę, wiem że nie zrobił tego sam ale kryje tych łobuzów i wziął całą wine na siebie. Policja puściła go do domu, ale obawiam sie, że na tym się nie skończy. Czy mój syn może trafić za kratki?

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Nie powinien trafić do więzienia, jest na to za młody. Tak jak napisałaś ma dopiero 15 więc jest jeszcze małoletnim. W polskim prawie do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięte tylko osoby ktore w momencie popełnienia czynu ukonczyly 17 lat, więc spokojnie, nic mu nie będzie.

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Niech Pani nie wprowadza w błąd, ten chłopak jest nieletnim, a nie maloletnim..

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Faktycznie, przepraszam, oczywiście chodziło mi o nieletniego. w polsce mamy trudne przepisy, nigdy nie pamiętam kto jest nieletnim, kto młodocianym a kto małoletnim...

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Na swoim przykładzie wiem że prawo czasem bywa elastyczne i nie zawsze jest tak kolorowo jakby się wydawało. Myślę, że kuratora dostanie na pewno, a sprawa może się skomplikować jak starzy tego chłopaka wystąpią do pani o odszkodowanie.. Dodatkowo policja na pewno powiadomi sąd rodzinny, a wówczas mogą nawet wam odebrac dziecko.

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Odebrać mi dziecko? Dlaczego, przecież każdy w życiu popelnia błędy.

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Ja tylko mówe co wiem. A  jeśli pani dziecko jest agresywne w stosunku do rówieśników, to na pewno zostanie obowiązkowo przeprowadzona wizja w pani domu przez pracownika socjalnego. Najlepiej niech Pani sobie wpisze w internecie adwokat Łódź prawo rodzinne czy coś w tym rodzaju, znajdzie dobry artykuł pisany właśnie przez prawnika, bo tylko takie sa wiarygodne i dowie się co z tym fantem zrobić i jak się przygotować.

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Bardzo zalezy mi na tym żeby syn wyszedł z tego bez szwanku, ale nie wiem jak mu przetłumaczyć, żeby wskazał kolegow, którzy uczestniczyli w bójce, bo jak powiedziała policja to by nam pomogło. Łódź jest mała i tak każdy wie co się stało, no ale chłopak się uparł.

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Tak szczerze mówiąc i doradzając od serca, to w tej sprawie przydałby sie wam jakiś dobry adwokat. Chłopak jest jeszcze młody, szkoda by było, żeby miał już kartotekę.

Re: Kiedy nieletni odpowiada przed sądem?

Tak ma pan rację, potem w papierach wszystko widnieje, a człowiek młody, głupi, nie zdaje sobie sprawy ile to później sprawia problemów. Zwłaszcza, że w każdej poważniejszej pracy wymagane jest zaświadczenie o niekaralności.